Asklépius, Hippokrates, Herodotos a Nesmrteľný Turms

Autor: Blanka Ulaherová | 25.8.2011 o 7:58 | (upravené 13.9.2014 o 0:28) Karma článku: 12,22 | Prečítané:  3229x

Pretože mi Grécko - až na jednu smiešnu tradíciu týkajúcu sa použitého toaletného papiera - plne vyhovuje, aj tento rok sa stalo cieľom našej dovolenky. Z tisíciek ostrovov, ktorých počet sa líši od Wikipédie k Wikipédii i od Saturu k Aeolusu, sme si vybrali Kos.

Malý ostrovček blízko ázijských brehov sa hrdí slávnou a bohatou minulosťou. Až takou, že k jeho názvu sa viaže niekoľko zaručene pravých povestí a nikto nevie, ktorá je tá najpravejšia. Medzi jeho návštevníkov patrí krásna kráľovná Kleopatra, silák Herkules aj doktor Mikón z Nesmrteľného Turmsa. Ruku do ohňa by som však za to nedala. Podľa historických prameňov ale ostrov navštívil napríklad Alexander Veľký a vieru tu šíril apoštol Pavol.
Jeho najznámejším rodákom je bezpochyby Hippokrates, na ktorého slová spred dvaapol tisíc rokov doteraz prisahajú medici a citujú ich prolajfové organizácie.

Vzhľadom na slávnu minulosť ostrova som si do kufra pribalila román Miku Waltariho Nesmrteľný Turms, ktorý som kedysi dostala od kamarátky. "Blanke k meninám, Viera, Žilina 16.6.1981", stálo na prvých stránkach knihy, keď som ju po tridsiatich rokoch konečne otvorila.

Dosť už bolo teórie, poďme do terénu.
Hlavné mesto ostrova Kos sa volá tiež Kos. Jeho najväčším lákadlom je asi Hippokratov platan, pod ktorým svetoznámy lekár sedával so svojimi žiakmi a vysvetľoval im rozdiely medzi cholerikmi a flegmatikmi.

hippokratov platan

Ja viem, legenda je to pútavá, ale úplná pravda to nie je. Platany nie sú sekvoje a ten, pod ktorým sedával Hippokrates, to už má dávno za sebou. Nebuďte však smutní, legendou opradený a turistami obdivovaný platan je vraj priamym potomkom toho pôvodného.

Socha Hippokrata sa nachádza v miestnom archeologickom múzeu. Ale opäť pozor, vraj to možno ani nie je on. Čo už, človek si nepamätá, čo bolo minulý týždeň, nieto pamätať si, ako vyzeral niekto štyristo rokov pred Kristom. Ale nech už je to hocikto, je to fešák.

hippokrates .

Hippokrates ešte raz - tentokrát na mozaike. Je to ten sediaci pán vľavo vítajúci svojho šéfa - boha Asklépia - na Kose. Vpravo je miestny obyvateľ.

hippokrates

Z obdobia, v ktorom Hippokrates žil, sa toho zachovalo dosť. Najviac pozostatkov sa nachádza v starovekej agore priamo v centre súčasného mesta. Rôzne stĺpy a naukladané kôpky kamenia sú pozostatky svätýň, ktoré je ľahké identifikovať len preto, lebo sú pri nich tabuľky s opisom.

agora

Podobné hŕbky kamienkov sa nachádzajú na inom mieste, odborne nazvanom západná archeologická časť. V tejto časti sa nachádzajú už aj tehlové stavby z rímskeho obdobia - pozostatky kúpeľov, v ktorých svoje krásne telo hýčkala aj spomínaná Kleopatra. Na zemi sú prekrásne mozaikové dlažby, ktoré ilustrujú udalosti zo starovekých mýtov.

kos

Pozostatok helénistického štadióna.

xysto

A viete, čo je toto? Volá sa to Nymphaeum a boli to verejné záchody. Slúžili nielen na to, na čo slúžia verejné toalety dnes, ale popritom sa tu obchodovalo a konali sa tu rôzne sympóziá. O pohodlie klientov sa starali nahé kňažky.
Niečo podobné som zažila v Leningrade 1979, kde sa na verejnom WC dalo pekne pokecať a niekedy aj výhodne nakúpiť pod rukou. Akurát tie kňažky tam absentovali.

nymfeon

Kultúra ducha sa pestovala v Odeione, čo bolo rímske divadlo. Tu sa našlo mnoho sôch, ktoré sa dnes nachádzajú v archeologickom múzeu, aj Hippokratova(?), ktorú ste už videli vyššie.
Spodné rady divadla boli z mramora a slúžili VIP návštevníkom, chudina sedávala vzadu. Do divadla chodievali všetci - bohatí si vstupné platili, chudobní dostávali príspevky z vtedajšieho FKSP. Ak sa divákom predstavenie páčilo, kričali "antis", čo znamenalo niečo ako "opakovať, opakovať". Úspešný kus tak mohol ísť dookola aj niekoľko dní, preto si ľudia do divadla brávali aj proviant. Ak sa im predstavenie nepáčilo, dávali to najavo dupaním.

odeion odeion

Pamiatky na Kose však nezanechal len Hippokrates a jeho priatelia, ale aj neskorší (d)obyvatelia ostrova. Johaniti, čo sú predchodcovia dnešných maltézskych rytierov, vybudovali pevnosť. Na fotke je to malé šedé vpravo, to impozantnejšie biele vľavo je policajná stanica s väzením.
Ak podržíte nad obrázkom myš, uvidíte, ako to vyzerá v noci.

pevnosť na kose

Pri stavbe pevnosti použili Johaniti, čo im prišlo pod ruku, takže v jej múroch nájdeme časti náhrobkov a hlavíc stĺpov zo staroveku. Po zemi sa toho váľa tiež dosť.

pevnosť na kose pevnosť na kose pevnosť na kose

Aj z pevnosti vidieť, kto prišiel na tento ostrov zvestovať svoju vieru po Johanitoch.

pevnosť na kose

Takmer päťstoročné obdobie tureckej nadvlády pripomína typická zástavba v uličkách starého mesta a štíhle veže troch minaretov.

minaret

Ruch v meste neutícha ani po západe slnka, naopak. Majitelia lodí v prístave lákajú klientov na výlety po mori, majitelia kaviarničiek na typické grécke špeciality.

nočný kos

Ostrov však nie je len hlavné mesto. Vo vzdialenosti asi troch kilometrov sa nachádza Asklepion, kde pôsobil Hippokrates. Išlo o pomerne rozľahlý areál s nemocničnými budovami postavenými na troch výškových úrovniach. Liečilo sa tu komplexne, teda telo aj duša. Pacientom sa tu darilo a nikto tu nezomieral. Hlavnú zásluhu na tom nemal len Hippokrates, ale aj fakt, že ťažko chorí ako aj tehotné ženy sem mali prístup zakázaný, aby náhodou nepokazili štatistiky úspešnosti liečby.

asklepion

Za liečenie platili pacienti podľa svojich majetkových pomerov,. Chudobní to mali - podobne ako už spomínané divadelné predstavenie - zadara, a tak sa netreba čudovať, že po viac ako dvoch tisícročiach gréckej sociálnej politiky prišiel hospodársky krach.

asklepion

K uzdraveniu chorých mali pomôcť modlitby v početných chrámoch, ktoré sa tu nachádzali, určite však k úspechu pomáhalo aj vhodne vybraté miesto - z najvyššej úrovne bývalého Apolónovho chrámu je aj dnes prekrásny výhľad na neďaleké turecké brehy.

asklepion

Cestou po ostrove možno vidieť rôzne pozoruhodnosti. Niektoré vznikli asi len kvôli turistickému ruchu, ako napríklad legenda o prameňoch v dedinke Pyli. Je ich sedem a kto ich obehne proti smeru hodinových ručičiek, do roka sa ožení alebo vydá. kto to absolvuje opačným smerom, do roka sa rozíde. A pozor - tretia možnosť je dosť nebezpečná hlavne pre mužov. Kto sa totiž napije postupne zo všetkým siedmich prameňov, do roka otehotnie.

V dedinke Antimachia majú zas veterný mlyn. Na každej pohľadnici je s rozprestretými plachtami, nám sa ukázal len takto.

antimachia

Kefalos je známy archeologickými vykopávkami, aj malým ostrovčekom s kostolíkom, ktorý sa nachádza oproti.

kefalos

V horskej dedinke Zia so starým kostolom a zvoničkou sa zas dajú kúpiť rôzne domáce výrobky - med, sirupy, liečivé balzamy, tkané koberčeky.

zia

Komu je Kos malý, môže navštíviť niektorý z okolitých ostrovov. V stredu sa všetky lode plavia na Nisyros. Pri vystupovaní posádka jednoduchým spôsobom oznamuje čas návratu.

nisyros

Ostrov je známy kráterom sopky, ku ktorému vedú všetky návštevnícke trasy, ale krásne je aj samotné hlavné mesto Mandraki. Nad mestom sa vypína kláštor Panny Márie.

mandraki

Ako jeho názov napovedá, založený bol na počesť Panny Márie. Podľa legendy jeden pastier raz v jaskyni našiel zlatý obraz Panny Márie. Zapáčil sa mu a tak si ho vzal domov. Keď sa ráno prebudil, obraz tam nebol. Hľadal ho všade, napokon mu napadlo vrátiť sa do jaskyne a obraz tam našiel. Keď sa o tom zázraku dozvedeli jeho susedia, rozhodli sa na mieste jaskyne postaviť Panne Márii chrám.

panna mária

Obraz, ktorý visí v kláštore dnes, je jeho kópia. Pôvodný originál je kdesi na lepšom mieste - záhadou mi ostáva, prečo sa už teraz rozhodol nevracať sa, ako to mal vo zvyku v minulosti.

Pred zostupom k sopke ešte zopár záberov pôvabného hlavného mesta.

mandraki mandraki mandraki mandraki mandraki

Toto je pamätník inak celkom normálneho a ničím výnimočného rodáka z Nisyrosu, ktorý mu postavili jeho spoluobčania. Jeho sláva začala až smrťou v útrobách dvojičiek pri útoku z 11.9.2001

pamätník

A toto je cieľ každej výpravy na Nisyros - vyhasnutá sopka. No, vyhasnutá ako vyhasnutá. Tam dole v kráteri je poriadne horúco, dosť podozrivo to tam buble, z dier vychádza para a do ďaleka cítiť zápach síry.

sopka sopka sopka sopka

Komu sa zdá byť Európa malá, môže si odskočiť do Ázie. Hromadné výpravy do tureckého Bodrumu sa robia každý štvrtok. Neviem, prečo je to takto zorganizované, ale aspoň sa lode nezrazia, keď idú všetky rovnakým smerom, nie?

Pohľad z mora na pevnosť.

bodrum

Inak je to tu dosť podobné, čo sa historických pozostatkov týka. Slávnym rodákom je otec dejepisu Herodotos. Ten tu žil v čase, keď sa mesto volalo Halikarnassos.

herodotos

Ak vám pri vyslovení Halikarnassos napadne Sedem divov veta, ste blízko. Práve tu sa nachádzalo slávne Mauzóleum kráľa Mausola. Dnes z neho ostala len vstupná brána a ani tá nie je pôvodná.

mauzoleum

Aj antické divadlo tu majú. Ozaj, viete, z čoho vznikol názov tragédia? Z gréckeho slova tragos, čo znamená koža capa, do ktorej boli oblečení účinkujúci. Komédia vznikla zas zo slova komos, čo znamená sprievod, ktorý sa konal pri príležitosti osláv boha Dionýza.

divadlo

No a samozrejme, že všetky turistické skupiny absolvujú cestu na pahorok nad mestom, na ktorom sa nachádzajú pozostatky veterných mlynov a odkiaľ je pekný výhľad na Bodrum.

mlyny

Ešte prechádzka bazárom a môžeme sa odplaviť naspäť do Európy.

bazar

Lode už čakajú.

lode

Potom už len plaviť sa dve hodiny so slnkom za chrbtom a s vetrom vo vlasoch.

lode

Čo by som vám na záver ešte o Kose povedala? Napríklad, že je to ostrov bicyklov. Vzhľadom na jeho rozlohu je bicykel ideálny dopravný prostriedok a turistami je hojne využívaný.

bicykle

Okrem bicyklov sa tu vo veľkom počte vyskytujú aj mačky. Podľa Waltariho starovekí Gréci mačky veľmi neobľubovali a väčšinou ani nepoznali.
"Pozrel som na prskajúce zviera s blčiacimi očami a spoznal v ňom mačku, ktorú si Egypťania ctia ako posvätné zviera, takže sa s ním človek v iných krajinách stretne iba zriedka. Videl som mačky v Miléte, kde ich pestovali ženy vznešeného pôvodu, popri iných skazených zvykoch, v domácnosti, hoci sa mohli starať o iné veci. Nie div, že Milétos zanikol." (Mika Waltari, Nesmrteľný Turms, vyšlo v edíocii SPKK 1979, str. 206)

Dnes sa po starovekých miestach premávajú mačky jedna radosť. Pred starou Agorou sedáva muž, ktorý sa stará o miestnych mačacích bezdomovcov. Financie mu zabezpečuje kasička s prosbou o príspevok.

mačky mačky mačky

Mačky sa držia aj pri reštauráciách, kde sa majú dobre napriek takýmto nápisom:

mačky mačka mačka

Mačky sú dnes proste všade, či sa to už Turmsovi páči alebo nie.

mačka mačka mačka mačka

Tak o rok opäť dovidenia na nejakom gréckom ostrove. Veď len obývaných, ktoré sme nenavštívili, je vyše dvesto, takže na nasledujúce dve storočia máme o dovolenkový program postarané. Okrem toho musím ešte dočítať, ako to s tým Turmsom nakoniec dopadlo, a vhodnejšiu kulisu na prežívanie jeho dobrodružstiev ako grécke ostrovy si neviem predstaviť.

kos

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?