Pred sto rokmi

Autor: Blanka Ulaherová | 31.12.2012 o 7:01 | (upravené 14.9.2014 o 21:35) Karma článku: 11,02 | Prečítané:  1473x

Na Vianoce som dostala útlu knižôčku Země beze jména z roku 1932, ktorú napísal Ivan Olbracht. Zápisky z Podkarpatia spred osemdesiatich rokov sú veľmi zaujímavé, no možno ešte o kúsok zaujímavejší je obal, v ktorom knižka z pražského antikvariátu dorazila do Žiliny.

Bola zabalená do novín zo 7. a 8. októbra 1911. Volali sa Čas, vychádzali sedemkrát do týždňa a ročné predplatné "v Praze s donáškou do domu nebo v celé říši rakousko-uherské poštou " vyšlo na 28 korún.

noviny  Čas

V roku 1911 mali noviny za sebou už 25 rokov existencie. Vychádzali každý deň ráno, len v pondelok naobed. V stredu a v sobotu boli s vedeckou prílohou Hlídka Času a v nedeľu s literárnou prílohou Beseda.

noviny Čas

V sobotňajšej prílohe čísla, ktoré sa ku mne dostalo, sa rozoberá škodlivosť sociálnych ilúzií na príklade Marxovho Kapitálu.

noviny Čas

V nedeľňajšej literárnej prílohe recenzujú práve vydanú zbierku kresťanského básnika a evanjelického kňaza Oldřicha Novotného "Krůpěje světla", ktorá sa nesie nielen na tú dobu v odvážnom provokatívnom a erotickom duchu.

noviny Čas

Oldřich Novotný pôsobil aj na Slovensku ako profesor v Trenčíne a v Liptovskom Mikuláši. V českých antikvariátoch sa dnes dá toto vydanie z roku 1911 zohnať v cenách od 260 do 360 Kč.

Podľa uverejnených pozvánok bol kultúrny život bohatý, a to som naskenovala len malú časť.

noviny Čas

Aké by to boli noviny bez zahraničných správ. V čase Rakúsko-Uhorska bolo zahraničie trochu ďalej ako je teraz. Ale inak bol svet so svojimi problémami dosť podobný dnešnému - Gréci s Turkami si navzájom robili prieky, situácia v Portugalsku bola komplikovaná a v Krakove vyšli robotníci do ulíc a po ukončení demonštrácie partia výrastkov rozbíjala okná.
Pri druhej správe zaúradoval tlačiarenský škriatok - našli ste preklep?

noviny Čas noviny Čas noviny Čas

Posledné strany sú venované inzercii. S verejným obstarávaním vtedy problémy neboli.

noviny Čas

Pozvánka na valné zhromaždenie pivovaru v Nuslích

noviny Čas

Konkurzy, nábory a hľadanie práce

noviny Čas noviny čas noviny Čas

Predaj tovaru všetkého druhu

noviny Čas noviny Čas noviny Čas noviny Čas

Súťaž o finančné ceny

noviny čas

A nakoniec som si nechala to, čo ma zaujalo najviac.

noviny čas

Niet nad dobré súrodenecké vzťahy! Kritériá boli síce prísne - vtedajšie školy ešte nechrlili také kvantá titulov ako dnes - ale odmena bola lákavá. Okrem peknej vzdelanej manželky z veľmi váženej mestskej rodiny so vzťahom k domácnosti mohol úspešný záujemca získať aj nemalé veno a dopriať si v živote niečo užitočné aj príjemné.
Napríklad si z vďačnosti mohol predplatiť noviny Čas na 571 rokov dopredu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ak si kúpite kuracinu v Tescu, môže vás zastaviť esbéeskár

V niektorých predajniach dáva Tesco bezpečnostné prvky aj na mäso.


Už ste čítali?