Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bosnu môžem kedykoľvek (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Ďakujem za pekné postrehy z môjho “druhého domova” (nuž, pomaly už aj bez úvodzoviek).
Tí šachisti v Sarajeve na Námestí Oslobodenia sú legendárni - ale ono je to skôr o tom, že pre miestnych dôchodcov je to dôležitá časť sociálneho života. Popri šachoch preberú rodinu, kšefty, politiku, dokonca aj literatúru (fakt som tam zažil pomerne zasvätené debaty o knižkách, a nie, nebolo to len o tom, či bol väčším autorom Andrić alebo Selimović). A ako pozerám, mali ste krásne počasie; jar je v Bosne čarovná, hneď po babom lete, :)
 

Veľmi sa mi páčia šachisti, po celom

Balkáne, sedávajú aj v parku pri Kalemegdane v Belehrade, ale stretávala som ich pravidelne aj napríklad na Ukrajine, v Kyjeve majú svoje miesto v parku Tarasa Ševčenka a vždy ich chodievam pozerať, hoci šachy inak vôbec nesledujem.
Bosna je super, už som jej prešla dosť a aj ďalšie balkánske krajiny sa mi veľmi páčia.
 
Hodnoť

....dobrý deň Blanka...

...vždy sa teším na Vaše "správy" z poznávania nových, alebo staronových ciest. Bosnu väčšinou navštevujeme zo susedného Chorvátska na jednodňových výletoch. Súhlasím s vaším názorom, že je to krásna krajina s nádhernou prírodou a vzácnymi pamiatkami. Len akosi nerozumiem titulke Vášho textu "Bosnu môžem kedykoľvek" (?)...čo môžete ?...jesť ?...prejsť?...predať ?...???
 

To je také slangové vyjadrenie na to,

že ju mám rada. :-) Viem, nie je to spisovné ani logické, ale tak som si to zapísala ešte v Tuzle, takže je to asi pravda. :-)
 
Hodnoť

Bosna

je úplne úžasná krajina. Hlavne Federácia BaH, to je ako kúsok Turecka zasadený do Európy. Mostar, Blagaj, Počitelj, Stolac- nádherné miesta. V Republike Srbskej zase Jajce, Višegrad či Travnik.
Na Sarajevskej Baščaršiji sú to skvelé cukrárne a kaviarne s najlepšou chalvou, akú som kedy jedol a nefalšovanými zákuskami, vôňa bureku a pleskavice, špecializovaný obchodík s lukumom a celá tá atmosféra orientu.
K orientačným dvojjazyčným tabuliam len toľko, že na tabuliach vo Federácii BaH , boli často nápisy v cyrilike zastriekané, či poškodené.
U nich ani autá nemajú ŠPZ podľa okresov, či iných územných celkov. ŠPZ im prideľuje náhodne počítač, ako kombináciu písmen a čísel, aby nedochádzalo k poškodzovaniu áut z tej "druhej" strany štátu.
 

 

Tá tenzia medzi obyvateľmi FBiH (Bošnjakmi a Chorvátmi) na jednej a RS (zväčša Srbmi) na druhej strane je stále silná, ale to sa im vôbec nečudujem. Žiaľ, často sa týka aj vzdelanejších ľudí. Čoho sa ale dosť desím, je rastúce napätie aj medzi bosnianskymi Chorvátmi a ostatnými. Ale na príjemnejšie témy:
Píšete o Blagaji - videli ste aj dervišský rituál (zikr) v tej tekiji pri orameni Buny? A vybehli ste si aj hore na kopec? Hore je zrúcanina stredovekého hradu.
A keď prídete zas, ak ste neboli, určite navštívte Kraljevu Sutjesku a hrad Bobovac. Je to v strednej Bosne, blízko mesta Visoko. Ak by ste chceli, ozvite sa mi tu, pošlem bližšie info.
Inak, Jajce je tiež vo Federácii; hranica je až kúsok ďalej, ale to je detail.
 

 

Boze moj vidite aka nestastna diera sveta je to, ani spz nemozu mat co by sa nepozabijali a idete tu basnit o pljeskaviciach, nuž ako keby inde nedavali maso na panvicu. Ved to je jeden masový hrob a nič okrem švihnutého atentátnika gavrila svetu nedokazali dat.
Ludia načisto stracaju sudnost.
 

 

Bol som v BaH minulé leto (2018).
Pozitíva: Krajina je pekná, príroda fajn. Ľudia sú veľmi milí a ústretoví. Aj keď cítiť chudobu všade okolo. História zaujímava, mestá pekné s nádychom orientu.
Negatíva: Pri cestách kopu odpadkov a smetí. Nie že by u nás tiež neboli, no nie v takej miere. V historickom a turistickom centre Mostaru bolo problém nájsť reštauráciu, kde sa dá platiť kartou, obchody to isté (v roku 2018 !). Vrchol bol, keď sme sadli do jednej reštaurácie, zmierení, že kartou nezaplatíme a tam nemali dokonca pivo. V reštaurácii nemajú pivo. Dovi, hneď som sa zdvíhal preč. Nakoniec sme našli reštiku, kde mali aj pivo a aj kartou sa dalo platiť, naštastie a bolo to zachránené :-)
 

no

rgnr
v tekiji som bol, ale zikr som nevidel. Na hrade som bol. Ďakujem za ďalšie tipy - samozrejme, že všetci sme ešte zabudli na Medžugorje, aj keď to nie je vyslovene turistický cieľ. Ešte by som spomenul Kravické vodopády a Hutovo blato, či zbierku stečakov v Radimlje, pamätníky na II. sv. vojnu v Jablanici, či Sutjeske.
A FBaH sa ospravedlňujem, že som im zobral Jajce :))
Národnostná nenávisť je pre nás ťažko pochopiteľná. Raz som sa rozprával s jedným Macedóncom, ktorý mi povedal, že žiadny Európan nikdy nepochopí Balkán. Balkán môže pochopiť len ten, kto sa tam narodil a žil.

kaslemnakarmu - je to Váš pohľad, môj ( a množstva iných ľudí) je úplne iný. Tu máte vymenované mnoho vecí, kvôli ktorým sa tam oplatí ísť, Krajina je krásna, pamiatky zaujímavé a genius loci krajiny je výnimočný, úplne iný, ako inde v Európe. Kým tam nepôjdete, tak nepochopíte.

Dwight888 - bordel je na celom Balkáne, od Srbska až po Grécko. S tým pivom som prekvapený, lebo v Mostare som bol v 2016 dva dni a nájsť reštiku s pivom nebol problém
 

 

nezabudol nikto na medzugorie. je to bezcenná cetka.
 

 

SPZ podla okresov je prezitok bolsevizmu aby nas mali pod kontrolou.Mne sa paci ako to je v Britanii.Ziadne okresy na SPZ,znacka pri predaji ostava na aute ,ide k novemu majitelovi.Potom je aj jednoduche prehlasenie, robi sa to postou ,nikde netreba chodit.
Srbi maju horucu krv,vsak aj napadli Chorvatsko.
 
Hodnoť

Ďakujem

za peknú chvíľu.
 

 

Som rada, že sa páčilo. Ďakujem.
 
Hodnoť

Blanka,

si úžasná! Už Ťa poznajú aj iné rôzne média:-) Ver mi, že mám zakaždým, keď o Tebe čítam niekde, radosť z toho, že som mala možnosť stretnúť sa s Tebou osobne.
Si naozaj skvelá a cestuj a cestuj a píš a foť! Je to samá radosť pre mňa ako Tvoju čitateľku. Vždy si vychutnám Tvoje články.
 

Ďakujem, Janka,

Obe sme skvelé, nie?
 
Hodnoť

 

Mohl bych se vás zeptat na jednu věc,kterou jsem zaznamenal na netu?Týká se Sarajeva.Prý tam ve velkém kupují pozemky Saudovė a staví.A taky se tam díky ním šíří radikální salafismus,který vytlačuje umírněný bosenský islám.
 

jaracrew

pomery a vzťahy k silným moslimským krajinám sú tam dosť zložité. Na obnovu Bosny po vojne najviac prispeli Turecko, Saudská Arábia a prekvapivo aj Irán. Turci prispeli hlavne na vybudovanie zničenej infraštruktúry, Arabi zase postavili, alebo obnovili mnoho mešít a medries - cirkevných škôl. Irán sa podieľal na jednom aj druhom, v Sarajeve je veľké iránske veľvyslanectvo a priamo v centre Sarajeva je Iránske kultúrne stredisko.
Takže skrytý zápas medzi Saudmi a Iránom prebieha zrejme aj tu. Na mieste Bosniakov, by som sa neviazal ani na jedných, ani na druhých - ale čo už , ked doláre nesmrdia.
 

Ďakujem za zaujímavé

informácie.
 

 

To s tým iránskym kultúrnym strediskom v centre SA je pravda, a asi aj s rivalitou Irán - Saudi, ale je tam ešte iná vec: Saudov tu moc nemusia; ako píšem vedľa, hej, hneď po vojne zacítili "lovištia", ale veľmi rýchlo ich otočili v štýle "ďakujeme, ale stačilo". Beztak stihli postaviť najväčšiu mešitu v Sarajeve.
S tým Iránom je to trochu zložitejšie - na jednej strane predstavuje Irán pre Bosancov v niečom čiastočne bližšiu kultúru, ktorá je tiež silno konzervatívna, ale (podľa Bosniakov, s ktorými som sa o tom mal možnosť baviť), o dosť kultivovanejšia. Občas ich podozrievam, že si ten Irán a perzskú kultúru predstavujú ako nejakú orientálnu rozprávku, proste si to idealizujú. Na druhej strane ide stále o šíitov, takže ide o prívržencov "nepriateľskej sekty".

Takže kým v hipsterskej čajdžinici (čajovni) u Huseina Džirla môžete zahviezdiť tým, že sa pochválite, že ste boli na kurze perzskej poézie v iránskom centre Ibn Sina, nejakých dvesto metrov odtiaľ v kaviarni v Morića hane by som sa tým na vašom mieste už moc nechválil. Hlavne nie vtedy, kebyže chcete budiť dojem "pravoverného" (t. j. sunnitského) moslima, :)

(a všimol som si, že ste na mňa vtedy v apríli reagovali, ale keďže ste príspevok nezavesili priamo za môj, tak som si to všimol až teraz).
 

Ono je to zložitejšie.

Saudi tam chceli vo veľkom investovať do obnovy a výstavby náboženských budov, ale rýchlo ich s tým stopli práve kvôli tomu, že nechcú podporovať import wahhábizmu. Stihli však postaviť a otvoriť najväčšiu mešitu v Sarajeve (Džamija kralja Fahda na sídlisku Alipašino Polje). Tam je aj kultúrne stredisko, prebiehajú tam (nielen) kurzy arabčiny a tak, a je to centrum wahhábistickej propagandy. Bohaté, konzervatívne, ale umiernené.
Vzťahy bosnianskeho Islamského spoločenstva (čo je oficiálna islamská organizácia v krajine, niečo ako "cirkev") a týchto wahhábistov sú dosť na bode mrazu - na jednej strane sa Islamska zajednica od wahhábistov dištancuje, napríklad im príliš nepovoľuje vydávať náboženskú literatúru v oficiálnom vydavateľstve Islam. spoločenstva, ale na druhej strane s nimi musí viesť aspoň nejaký dialóg, aby ich mali aspoň trochu pod kontrolou.

Druhá vec sú Arabi z oblasti Zálivu, ktorí si na predmestiach Sarajeva kupujú byty a pozemky. To je pravda, akurát teda zvyčajne nejde o Saudov, ale typicky o Kuvajťanov a obyvateľov Emirátov. Dosť veľa ich tam prišlo vďaka kontraktom bosnianskeho politika a ehm.. podnikateľa Fahrudina Radončića (toho by som inak prirovnal k takému miestnemu Babišovi).
Sťahujú sa tam hlavne na leto, keď je u nich doma 50 stupňov, kým v Bosne je príjemne. Časť z nich je klasicky konzervatívne "zamotaná", ženy v čiernych Batman-róbach, :) chlapi všelijako, od riflí a trička po biele orientálne šaty, ale v zásade im nejde o žiadnu kultúrnu ani náboženskú misiu. Je s nimi spojený skôr iný problém - tým, že majú oveľa viac peňazí než domáci, dvíhajú ceny nehnuteľností.

Tretia a dosť odlišná vec je šíriaci sa salafizmus (niekedy aj radikálny) - to sa práveže netýka ani tak Saudov, ako skôr práve miestnych mladých mužov, ktorí pochádzajú zo sekulárnych rodín a narýchlo "objavia islam" a svoju islamskú identitu. Dobre, trochu zjednodušujem, ale toto sú typické príbehy. Chalan "hľadá sám seba", naletí nejakému extrémistickému kazateľovi, ktorý mu sľubuje rýchlu cestu do raja. Bežne sú dosť nevzdelaní, alebo majú povedzme technické vzdelanie, ale nemajú základy na to, aby dokázali prekuknúť manipulátora. No a tí kazatelia sú práve častejšie miestni, pričom len máloktorí z nich reálne študovali islamské náuky, a z nich úplné minimum študovalo v arabskom svete.

Sorry za strašne dlhú omáčku, ale ako hovorím, je to zložitejšie a náhodou sa tomu venujem.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Peter Kalivoda: Stratená generácia v školách. Koho trápi vzdelanie našich detí? 190
 2. Ivanka Klepáčová: Ako som cestovala do Ameriky v strede celosvetovej pandémie 65
 3. Stop alibizmu: Mlčím ako partizán!... Váš poslanec NR SR Ľuboš Krajčír zo Sme rodina 52
 4. Paula Kentošová: Dovolenka vás nezabije, koronavírus áno. A aj hanba 30
 5. Alžbeta Szomolaiová: Chleb 24
 6. Adrián Vološin: Prvá vlna, druhá vlna, príčiny, následky, katastrofa 24
 7. Jozef Sitko: Fico premiérovi naozaj pomáha ... Počúvne ho? 23
 8. Irena Simunekova: Lov na nutrie. 19
 9. Rasti Zoller: Zrušený projekt NCC hľadá vinnika. 12
 10. Gabriel Kuba: Keď Pomätovič povie nie 10

Rebríčky článkov


 1. František Cudziš: Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien
 2. Martin Stračiak: 03 - Boj
 3. Kristína Jakubičková: Je samota démon?
 4. Denis Jacko: Recidíva
 5. Július Kovács: Manipulácia verejnoprávnych medií Jaroslav Rezník človek Danka a Fica
 6. Radoslav Tore: Vo vzduchu cítiť závan lepších časov
 7. Andrej Csino: SPOMIENKA NA SPUTNIK V
 8. Ivan Švajlen: Sputnik V - Predbežné hodnotenie klinickej štúdie fázy 3 (LANCET)
 9. Martin Konečný: Keď to nejde, tak to nejde
 10. Ľudovít Daňo: Školy ako ohniská nákazy


Už ste čítali?